Dom spokojnej starości seniora? Jest alternatywa – opieka domowa

 
Zapewnienie właściwej opieki dla seniora jest często dużym wyzwaniem. W Polsce najczęściej starszymi osobami zajmuje się rodzina. Zdarza się jednak, że nie możemy zapewnić pomocy, na przykład ze względu na pracę, dalekie miejsce zamieszkania. Wówczas pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to dom spokojnej starości. Jednak wcale nie musimy się na niego decydować, ponieważ możemy wybrać jeszcze jedną opcję – opiekę domową.
 
Często możemy spotkać się z przekonaniem, że dom spokojnej starości nie jest zbyt dobrym wyborem dla seniora. Może pojawić się tutaj kwestia pewnego rodzaju ostracyzmu społecznego, ponieważ dzieci czy wnukowie oddający rodziców lub dziadków do domów seniora nie są zbyt dobrze oceniani. Oczywiście, spotykamy się z wieloma różnymi sytuacjami, więc za każdym przypadkiem stoi inna motywacja.
 
Dlaczego opieka domowa?
Gdy zależy nam na tym, aby seniorowi zagwarantować pełną opiekę w trudnej sytuacji, na przykład po wylewie, przy chorobie Alzheimera czy Parkinsona, a także w innych przypadkach wymagających całodobowej sytuacji, profesjonalny opiekun będzie niezbędny. Zadba on o seniora pod każdym względem – nie tylko w kwestiach podawania leków, higieny, towarzystwa czy karmienia, ale też może gotować, robić zakupy, sprzątać.
 
Domowa opieka dla osoby starszej Warszawa może być wobec tego kompleksowa i opiekun oprócz troskliwości o samego seniora może też zadbać o jego otoczenie. W konsekwencji starsza osoba nie musi zmieniać swojego miejsca zamieszkania, co nierzadko może być poważną trudnością dla niej pod kątem psychicznym. Wyprowadzka z dobrze znanego miejsca do takiego, które może nie wydawać się przyjazne, może mieć dla niej negatywne konsekwencje.
 
Gdzie szukać fachowej opieki domowej?
Wystarczy tylko skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Po wpisaniu do niej słów „opieka dla osoby starszej Warszawa” możemy przekonać się, że usługi opiekuńcze świadczone są przez bardzo wiele różnych firm. Skupiają one opiekunów posiadających szerokie doświadczenie, odpowiednie przygotowanie, także do pomocy w przypadkach szczególnie wymagających.