Francuska gra rozrywkowa – bilard

 
Choć gra w bilard pochodzi ze starożytności, a Francuzi przejęli ten sposób rywalizacji najwcześniej,  to tak naprawdę dzisiaj trudno jest przeciętnej osobie stwierdzić, że pochodzi właśnie z niej. Tym bardziej, że możemy wyróżnić przynajmniej kilka nazw bilardów, kilka jego rodzajów. Mamy przecież również bilard amerykański, bilard rosyjski, czy bilard angielski. Tak samo zasady gry, czy nawet wielkość, czy kształt stołu bilardowego w takich przypadkach może się od siebie różnić. Dobrym przykładem będzie bilard, który z zasad znany jest nam bardzo dobrze w Polsce.
 
Zasady grania w grę bilard
Najprostszym rozwiązaniem zagrania w grę sportową, która znamy pod nazwą bilard targówek jest zaopatrzenie się w piętnaście kolorowych bil, jak również w jedną białą oraz czarną, w kij, trójkąt i oczywiście w stół na którym rozgrywa się gra. Najważniejsze  w grze bilard okazują się być dwie bile, oznaczone kolorami białym i czarnym. Dlaczego? Otóż biała bila służy do wbijania kolejno bil znajdujących się na stole, z czego nie może ona wpaść do jednej z łuzy, czarna zostaje na końcu i świadczy o wygranej w momencie wbicia jej przez przeciwnika. Z kolei kolorowe bile można podzielić na dwa rodzaje, czyli kule w jednym kolorze z numerkami oraz biele z paskami, również ponumerowane. Wygrana w bilard targówek jest uzależniona od ilości wbitych bil do łuz, a raczej szybsze ich „uprzątniecie” za pomocą specjalnego kija.
 
Mini stoły bilardowe
Mini stoły bilardowe nie są drogie i można je bez problemu kupić w sklepie, nawet internetowym. Jednakże są to raczej stoły dla młodszych, ze względu na ich wielkość, jak również wykonanie. Te zabawkowe sprzęty do gry w bilard posiadają w komplecie małe bile, kije, jak również trójkąty. Wszystko to, czego potrzebuje początkujący gracz, który chce się nauczyć gry w bilard. Dzieci lubią piłkarzyki i bilard, jest to bowiem alternatywne rozwiązanie edukacyjne dla najmłodszych i możliwość poznania czegoś ciekawego. Jest to atrakcja dla dzieci, na którą mogą sobie pozwolić w ramach prezentu rodzice.